Nadal a favorit a Roland Garroson

2013-05-24
Az elmúlt nyolc évben hétszer első spanyol Rafael Nadalt tartják a legesélyesebbnek a vasárnap kezdődő francia nyílt teniszbajnokság megnyerésére.

Nadal lassan kezdi visszanyerni korábbi formáját, a volt világelsővel ráadásul salakon mostanában csak a jelenlegi ranglistavezető szerb Novak Djokovic veszi fel a versenyt. Kettőjük tavalyi döntőjét négy játszmában nyerte a spanyol sztár. Djokovic ebben az évben már diadalmaskodott az idény első Grand Slam-viadalán, a januári Australian Openen.

Amennyiben Nadal győz, akkor beállítja Maxime Decugis rekordját, aki 1903 és 1914 között nyolcszor nyert egyesben - igaz, akkoriban még csak hazai versenyzők indulhattak.

A svájci Roger Federer, ha legszebb napjait idézi, beleszólhat a végső küzdelmekbe, az olimpiai bajnok brit Andy Murray hátsérülése miatt nem lesz ott a mezőnyben.

A nőknél a címvédő orosz Marija Sarapova mellett a világranglistát vezető amerikai Serena Williams vagy az ausztrál nyílt bajnokságon győztes, a ranglista harmadik helyén álló fehérorosz Viktorija Azarenka is befuthat. A tengerentúli versenyző - aki eddig egyszer, még 2002-ben volt a Roland Garros bajnoka egyesben - kiváló formának örvend, 24 mérkőzés óta nem talált legyőzőre, és sorozatban négy tornán diadalmaskodott. Ha most is győz, azzal 16. GS-trófeáját söpri be.

Az elmúlt évtizedben többen óriási meglepetést okoztak győzelmükkel: például 2004-ben az orosz Anasztaszja Miszkina, 2010-ben az olasz Francesca Schiavone - aki a következő évben finalista volt - vagy 2011-ben a kínai Li Na. De tavaly az olasz Sara Errani döntőbe jutása is váratlan volt.

Ami a pénzdíjakat illeti, egyesben az első körösök 21 ezer, a második körösök 35 ezer, a harmadik fordulósok 60 ezer, a nyolcaddöntősök 100 ezer, a negyeddöntősök 190 ezer, az elődöntősök 375 ezer eurót kapnak. A győztes 1,5 millióval, a finálé vesztese pedig 750 ezer euróval gazdagodik.

Az egyéni döntők 2002-től:

férfiak:

2002: Costa (spanyol)-Ferrero (spanyol) 6:1, 6:0, 4:6, 6:3

2003: Ferrero-Verkerk (holland) 6:1, 6:3, 6:2

2004: Gaudio (argentin)-Coria (argentin) 0:6, 3:6, 6:4, 6:1, 8:6

2005: Nadal (spanyol)-Puerta (argentin) 6:7, 6:3, 6:1, 7:5

2006: Nadal-Federer (svájci) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (7-4)

2007: Nadal-Federer 6:3, 4:6, 6:3, 6:4

2008: Nadal-Federer 6:1, 6:3, 6:0

2009: Federer-Söderling (svéd) 6:1, 7:6 (7-1), 6:4

2010: Nadal-Söderling 6:4, 6:2, 6:4

2011: Nadal-Federer 7:5, 7:6 (7-3), 5:7, 6:1

2012: Nadal-Djokovic (szerb) 6:4, 6:3, 2:6, 7:5

Magyar férfi játékos egyesben egy alkalommal diadalmaskodott a Roland Garroson: 1947-ben Asbóth József 8:6, 7:5, 6:4-re győzött a dél-afrikai Eric Sturgess ellen a fináléban.

2009: Kuznyecova-Szafina 6:4, 6:2

2010: Schiavone (olasz)-Stosur (ausztrál) 6:4, 7:6 (7-2)

2011: Li Na (kínai)-Schiavone 6:4, 7:6 (7-0)

2012: Sarapova (orosz)-Errani (olasz) 6:3, 6:2

Magyar hölgy egy alkalommal diadalmaskodott a Roland Garroson: 1958-ban Körmöczi Zsuzsa 6:4, 1:6, 6:2-re verte a brit Shirley Bloomert a fináléban.