Megsemmisült a magyar csapat Amszterdamban

2013-10-12
A magyar labdarúgó-válogatott vb-selejtező mérkőzésen 8-1-es vereséget szenvedett Amszterdamban a házigazda hollandoktól.

A magyar labdarúgó-válogatott rendkívül súlyos, 8-1-es vereséget szenvedett a holland csapat vendégeként péntek este világbajnoki selejtezőn, így már csak matematikai esélye van arra, hogy megszerezze a pótselejtezőt érő második helyet.

Némi passzolgatást és egy gyenge magyar akciót követően már a harmadik perc elején vezethetett volna a holland csapat, van der Vaart jobb oldali szögletét Bruma csúsztatta kapura, de a gólvonalon álló Koman kifejelte a labdát.

Az első negyedórát ugyan kihúzta kapott gól nélkül az Egervári-csapat, ám egy perccel később már megzörrent a háló Bogdán mögött, van Persie fejelt a kapuba (1-0). A magyar válogatott gyakorlatilag a félpályát sem lépte át, a hollandok pedig futószalagon gyártották a helyzeteket.

A 25. percben Strootman hasonlóan üresen találta magát egy beadásánál, mint az első gólnál van Persie, és ő is magabiztosan értékesítette a helyzetet (2-0). A játék képe nem változott, a hazaiak perecekre eldugták a labdát, néha - közönség nagy örömére - egy-egy trükköt is bedobtak. A 39. percben Lens szállította az újabb holland gólt (3-0), majd 44(!) másodpercen belül kétszer is a kapufát találták el a hazaiak, előbb Strootmannak, aztán Janmaatnak köszönhetően. Ezt követően Dzsudzsák szabadrúgása révén megvolt az első magyar lehetőség is. A félidőnek azonban ezzel még nem volt vége, ugyanis van Persie a 44. percben egy csodálatos akció végén duplázott (4-0).

A fordulást követően egy perccel Dzsudzsák büntetőből szépített (4-1), ám nem kellett sokat várni a következő holland találatra: van Persie megszerezte mesterhármasát az 53. percben (5-1) , nemzeti csapatbeli 41. találatát, amivel megelőzte az örökranglistán eddig élen álló, a jelenleg az edzői stábban tevékenykedő Patrick Kluivertet. A hazaiak láthatóan élvezték, hogy ezen a mérkőzésen szinte minden összejön nekik, ugyanakkor a hatodik gólban a legnagyobb szerepet Devecseri játszotta, aki öngólt fejelt (6-1).

Négy perccel a vége előtt van der Vaart szabadrúgásból 7-1-re módosította az állást, amely - a két csapat közös történetét tekintve - rekordbeállítás volt a hollandok részéről, ugyanis 1994 júniusában, Eindhovenben ugyanilyen arányban győzték le a magyarokat. Az utolsó percben aztán meg is dőlt a csúcs, Robben sikeres szabadrúgása azt jelentette, hogy a magyar válogatott beállította története legnagyobb különbségű vereségét: 1908-ban Angliától, 1941-ben pedig Németországtól kapott ki 7-0-ra.

A holland válogatott ezzel rekordot döntött, ugyanis sorozatban kilencedik világbajnoki selejtezőjét nyerte meg, erre még nem volt példa a csapat történetében.

Egervári Sándor szövetségi kapitány a találkozó után lemondott.

Magát a találkozót csak röviden értékelte Egervári: "A holland csapat ma minden tekintetben felülmúlt minket, kiválóan játszottak, mi azonban gyatra teljesítménnyel asszisztáltunk ehhez."

Van Gaalnak eszébe sem jutott visszafognia csapatát

Elégedetten értékelte csapata teljesítményét Louis van Gaal azt követően, hogy tanítványai 8-1-re kiütötték a magyar együttest pénteken az Amsterdam ArenA-ban rendezett világbajnoki selejtezőmérkőzésen.

"Az egész találkozón kiválóan futballoztunk, szinte minden támadásunk veszélyes volt, ráadásul ahogyan a mi játékosaink egyre magabiztosabbak lettek, úgy a magyarok elvesztették az önbizalmukat" - mondta a találkozót követő sajtótájékoztatón Louis van Gaal.

A tréner az MTI-nek adott későbbi rövid interjújában elmondta, egy pillanatra sem fordult meg a fejében, hogy "visszavegyen" a meccs előtt is biztos vb-résztvevő csapata a tempóból.

"Nem, én soha nem kérek ilyet. Mindenképpen egy olyan mérkőzést akartunk játszani, amelyen 90 percen keresztül folyamatos nyomás alatt tartjuk az ellenfelet, szerencsére ezt sikerült megvalósítanunk, és most nem csak a találkozó egyharmadában, vagy felében pörögtünk a megfelelő fordulatszámon".

Hollandia-Magyarország 8-1 (4-0)

Amsterdam ArenA, 53 ezer néző, v.: Martin Atkinson (angol)

gólszerzők: van Persie (16., 44., 53.), Strootman (25.), Lens (39.), Devecseri (65., öngól), van der Vaart (86.), Robben (90.), illetve Dzsudzsák (47., 11-esből)

sárga lap: De Jong (63.), illetve Devecseri (55.), Németh (63.), Guzmics (81.)

Hollandia: Michel Vorm - Daryl Janmaat, Jeffrey Bruma, Ron Vlaar, Daley Blind - Kevin Strootman (Leroy Fer, 80.), John de Jong, Rafael van der Vaart - Arjen Robben, Robin van Persie (Dirk Kuyt, 61.), Jermain Lens

Magyarország: Bogdán Ádám - Vanczák Vilmos, Guzmics Richárd, Korcsmár Zsolt, Kádár Tamás (Devecseri Szilárd, a szünetben) - Koman Vladimir, Hajnal Tamás (Elek Ákos, a szünetben), Varga József, Dzsudzsák Balázs - Böde Dániel, Németh Krisztián (Nikolics Nemanja, 79.)