Hamilton győzött a Hungaroringen

2013-07-28
Lewis Hamilton nyerte a Forma-1-es Magyar Nagydíjat.

A Mercedes brit pilótája negyedszer nyert futamot a Hungaroringen,  mögötte Kimi Räikkönen (Lotus) végzett a második, a vb-címvédő, a pontversenyben továbbra is éllovas Sebastian Vettel (Red Bull) a harmadik helyen. Az összetettben Vettel továbbra is vezet, közvetlen riválisával, Fernando Alonsóval (Ferrari) szemben növelte előnyét, ugyanakkor a pontversenyben most már második Räikkönen közelebb férkőzött hozzá.

Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője érkezik a rajtrácsra a Forma-1-es Magyar Nagydíj előtt - MTI Fotó: Földi Imre

Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője ül be versenyautójába a rajtrácson a Forma-1-es Magyar Nagydíj rajtja előtt - MTI Fotó: Földi Imre

Hamilton rajt-cél győzelmével beállította a Mogyoródon szintén négyszer diadalmaskodó hétszeres világbajnok Michael Schumacher rekordját. A 2008-ban vb-győztes, 28 éves versenyző 2007, 2009 és 2012 után nyert ismét a magyar közönség előtt, pályafutása 120. F1-es futamán a 22. sikerét aratta.

Hamilton remekül kapta el a rajtot, az első kanyarba vezető pozícióban fordult be, miközben Vettelt Romain Grosjean (Lotus) támadta, de a német címvédő második maradt, a francia pilóta pedig harmadiknak sorolt be. A két ferraris, Alonso és Felipe Massa is nagyszerűen rajtolt, s az első kör végére már a negyedik és az ötödik helyen haladt. Öt kör után Hamilton, Vettel, Grosjean, Alonso, Massa, Räikkönen volt az első hat sorrendje.

Elrajtol a Forma-1-es Magyar Nagydíj mezőnye a mogyoródi Hungaroringen 2013. július 28-án. Az élen Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője. - MTI Fotó: Kovács Tamás

Hamilton a 9. kör végén jött ki kerékcserére, autójára a lágy keverékű Pirellik helyett a közepes összetételű gumikat tették fel, s a brit nyolcadikként folytathatta a körözést. Vettel Red Bullján és Massa Ferrariján két körrel később cseréltek kereket, Alonso a 12., Grosjean és Räikkönen pedig a 13. körben járt a boxban. Az első kiállások után az első hat sorrendje gyakorlatilag nem változott, igaz, a hosszabb élettartamú, közepes keveréken startoló Mark Webbernek (Red Bull) és Jenson Buttonnak (McLaren) ekkor még nem kellett kijönnie, így előbbi az első, utóbbi a harmadik pozíciót foglalta el.

A 100. F1-es futamán rajthoz álló német Adrian Sutil (Force India) hidraulika-probléma miatt a 20. körben kénytelen volt feladni a versenyt, Rdikkönen közben megelőzte Massát. Webber az élről a 23. körben állt ki kerékcserére, s hatodikként tért vissza a pályára, a jelentősen lassuló Buttont közben Vettel, Grosjean és Alonso is megelőzte. A brit versenyző pedig a 24. kör végén látogatta meg a boxot, majd nyolcadiknak sorolt vissza.

Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője halad az élen Sebastian Vettel, a Red Bull csapat német versenyzője előtt a Forma-1-es Magyar Nagydíj rajtja után - MTI Fotó: Földi Imre

Grosjean a 25. körben, a harmadik helyről állt ki újabb kerékcserére. Féltávhoz közeledve Hamilton, Vettel, Alonso, Webber, Räikkönen és Grosjean száguldott az első hat helyen.

Hamilton az élről kiállva a 31. körben cserélt ismét kereket, három körrel később Vettel és Alonso is a boxban járt. Grosjean a 36. körben boxutca-áthajtásos büntetést kapott, mert a versenybíróság úgy látta, előnyhöz jutott, amikor az egyik manőverénél, egy előzés után elhagyta a pályát. Rdikkönen a 42., Webber a 43. körben járt a boxban, 20 körrel a leintés előtt Hamilton, Vettel, Webber, Räikkönen, Alonso, Button volt az első hat sorrendje. A 2008-as vb-győztes egy körrel később az élről kiment kereket cserélni, Webber mögé tért vissza és elképesztően agresszívan, szinte letolta a pályáról riválisát.

Vettel és Webber később még egyszer járt a boxban, Hamilton pedig hibátlan versenyzéssel megnyerte a magyar GP-t, a kiválóan taktikázó Räikkönen pedig befért a második helyre Vettel elé.

A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője a célban a Forma-1-es Magyar Nagydíjon - MTI Fotó: Kovács Tamás

A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője a Forma-1-es Magyar Nagydíj eredményhirdetésén a mogyoródi Hungaroringen 2013. július 28-án. MTI Fotó: Földi Imre

A brit pilóta a verseny után elmondta, az teszi számára különlegessé pályafutása negyedik hungaroringi elsőségét, hogy a Mercedes színeiben most nyert futamot először. "Nagyszerű hétvégét zártunk, meglepett a pole pozíció, de aztán a futamon is jó volt a sebességünk" - nyilatkozta. "Az egyik legnehezebb hétvégémen vagyok túl, örülök a győzelemnek" - tette hozzá.

A második helyet Kimi Räikkönen nem aggódott az utolsó körökben. "Tudtam, hogy a gumik jó állapotban vannak, ezért úgy éreztem, nincs esélye megelőzni" - mondta Vettel támadásairól Räikkönen.  "Az utolsó szektorban ráadásul nagyon gyors tudtam lenni, így egy pillanatra sem kételkedtem abban, hogy megtartom a második helyet" - tette hozzá.

A vasárnapi futam után a finn versenyző a pontversenyben feljött Vettel mögé, akinek így is jelentős, 38 pontos az előnye.

"Az autó egész hétvégén jó volt, nem sok hiányzott a sikerhez, ezzel együtt örülhetek a harmadik helynek" - értékelt biztos előnyének tudatában a Redd Bull háromszoros világbajnoka. "Sajnos nem voltunk elég gyorsak az egyenesekben ahhoz, hogy nyomás alá helyezzük az ellenfeleinket. Ráadásul többször nagy forgalomba kerültem, ezen a pályán pedig nagyon nehéz előzni, így e miatt is sok időt veszítettem" - mondta a verseny után Sebastian Vettel.

Magyar Nagydíj, végeredmény (70 kör, 306,630 km):

1. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 1:42:29.445 óra

2. Kimi Räikkönen (finn, Lotus) 10.938 másodperc hátrány

3. Sebastian Vettel (német, Red Bull) 12.459 mp. h.

4. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) 18.044 mp. h.

5. Fernando Alonso (spanyol, Ferrari) 31.411 mp h.

6. Romain Grosjean (francia, Lotus) 32.295 mp h

7. Jenson Button (brit, McLaren) 53.819 mp h.

8. Felipe Massa (brazil, Ferrari) 56.447 mp h.

9. Sergio Perez (mexikói, McLaren) 1 kör hátrány

10. Pastor Maldonado (venezuelai, Williams) 1 k. h.

11. Nico Hülkenberg (német, Sauber) 1 k. h.

12. Jean-Eric Vergne (francia, Toro Rosso) 1 k. h.

13. Daniel Ricciardo (ausztrál, Toro Rosso) 1 k. h.

14. Giedo van der Garde (holland, Caterham) 2 k. h.

15. Charles Pic (francia, Caterham) 2 k. h.

16. Jules Bianchi (francia, Marussia) 3 k. h.

17. Max Chilton (brit, Marussia) 3 k. h.

18. Paul Di Resta (brit, Force India) 4 k. h.

19. Nico Rosberg (német, Mercedes) 6 k. h.

nem ért célba: Valtteri Bottas (finn, Williams), Esteban Gutierrez (mexikói, Sauber), Adrian Sutil (német, Force India)

pole pozíció: Hamilton

leggyorsabb kör: Mark Webber, 1:24.069 p

A győztes Lewis Hamilton, a Mercedes csapat brit versenyzője (k), a második helyezett Kimi Räikkönen, a Lotus csapat finn versenyzője (b) és a harmadik helyezett Sebastian Vettel, a Red Bull csapat német versenyzője (j) a Forma-1-es Magyar Nagydíj eredményhirdetésén - MTI Fotó: Kovács Tamás