
A svéd csalók lopott számlaadatokat használva károsítottak meg játékosokat négy éven keresztül.
Nyolc embert ítéltek el csalás és számítógép hekkelés miatt Svédországban, miután a Svenska Speltől és más szolgáltatóktól lopott információkat használva loptak pénzt az online pókeroldalak játékosaitól.
A bűncselekmények négy éven keresztül, 2007-től 2011-ig zajlottak. A banda tagjai feltörték a szolgáltatók adatbázisait, és nagymennyiségű személyes adatot loptak el, többek közt email címeket, jelszavakat és felhasználói neveket. A csalók tehát hozzájutottak a játékosok személyes fiókinformációihoz, melyekkel aztán beléptek azok online szerencsejáték oldalakon fenntartott fiókjába. Ezeknek a játékosoknak a nevében aztán szántszándékkal veszítettek beépített embereikkel szemben, majd felvették az így nyert összeget. Mivel megszerezték a játékosok hitelkártyaadatait is, a banda tagjai befizetéseket is tudtak eszközölni a játékosok nevében, melyet aztán a fent részletezett módon saját maguknak játszottak át.
Összesen tíz embert vádoltak meg, ezek közül kettőt végül elengedtek, kettőt pedig börtönbüntetésre ítéltek. A többiek próbaidős büntetést kaptak, illetve közszolgálatra kötelezték őket. Az elítélteknek ezen kívül vissza kell fizetniük a játékosoknak, szolgáltatóknak és bankoknak okozott károkat is.
“Vannak olyan biztonsági problémák, melyeket a nyomozás során feltárt információk fényében meg kell vizsgálnunk" - közölte az eset kapcsán Erik Sjöholm, a Svéd Szerencsejáték Felügyelet helyettes igazgatója.
Egyébként nem ez volt az első alkalom, mikor a Svenska Spelnek a rendőrség segítségét kellett kérnie. A múlt évben egy másik, 14 fiókot érintő csalást is felfedezett a cég, akkor 280 ezer dollárt térítettek vissza a játékosoknak. Mivel az a csalás "csak" hat hónapon át zajlott, nem pedig 4 éven át, mint ez a mostani, a kártérítés ebben az esetben valószínűleg sokkal többe fog kerülni.
Az egyik legkoordináltabb csalási botrány, mely publicitást is kapott, 2010 körül történt, mikor a PokerStars 49 kínai játékosból álló hálózatot leplezett le, akik összejátszottak a Double or Nothing Sit and Go elnevezésű bajnokságokon. A PokerStars 25 ezer olyan játékost kártalanított, akit érintett a csalás, összesen több, mint 2,1 millió dollár értékben.
Néhány más online szerencsejáték oldal nem ilyen kitartó vagy nem monitorozza olyan hatásosan a játékait, így nem csak, hogy nem kapják rajta a csalókat, de még a problémát sem fedezik fel - a csalások nagy százalékát egyébként maguk a játékosok jelentik.
A csalók elleni harcban egyébként is kevés eszköz áll az oldalak és a játékosok rendelkezésére. A PokerStars például képes volt a 49 számla összegének zárolására, de nem volt jogi lehetősége arra, hogy lépéseket kezdeményezzen a kínai játékosok ellen. A játékosok számára pedig majdhogynem lehetetlen, hogy bűnügyi, vagy akár polgári pert indítsanak a csalók ellen.
A legnagyobb, csalással kapcsolatos botrány az Ultimate Bet/Absolute Poker ügy volt ezidáig, ezek az oldalak 22,1 millió dollárt fizettek ki a csalás áldozatainak. Szabályozó hatóságuk, a Kahnawake Szerencsejáték Bizottság szerint „egyértelmű és meggyőző bizonyítékot találtunk … hogy 2004 májusa és 2008 januárja közötti időszakban Russel Hamilton … volt a felelős a többrendbeli csalásért.” Russ Hamilton az 1994. évi WSOP főversenyének bajnoka volt, és, mint kiderült egy számítógépes program segítségével a játék alatt nyomon tudta követni ellenfelei kártyáit. A 60 Minutes című tévéműsor Hamiltonról szóló része ezt nevezte „az online szerencsejáték történetének legnagyobb botrányának”.
Leállítják az online szerencsejátékokat Németországban
232 milliót fizetett vissza az online kaszinó egy munkáltatónak
Fél évet csúszik a holland online piac indulása


