Bayern- Dortmund: 2-1

2013-05-25
A Bayern München nyerte a labdarúgó Bajnokok Ligája 2012/2013-as sorozatát azzal, hogy a londoni Wembley Stadionban rendezett szombati döntőben 2-1-re legyőzte a Borussia Dortmundot.

A hatalmas iramú első félidőben nem született gólt, ez főként a két kapus, Neuer és Weidenfeller kiváló teljesítményének volt köszönhető. A fordulást követően a 60. percben Mandzukic találatával vezetést szerzett a Bayern, nyolc perccel később azonban a Reusszal szemben elkövetett szabálytalanság miatt megítélt büntetőből Gündögan egyenlített. A folytatásban a Bayern irányította a játékot, és a 89. percben a tavalyi finálé negatív hőse, a Chelsea ellen a hosszabbításban büntetőt rontó Robben góljával megszerezte a győzelmet.

Története során a Bayern München az ötödik alkalommal hódította el a legrangosabb európai kupát. Mostani sikerét megelőzően legutóbb 2001-ben, a Valencia legyőzésével diadalmaskodott.

Jupp Heynckes, a Bayern edzője - akit a szezon végén Josep Guaridola vált a kispadon - a negyedik olyan tréner a futballtörténelemben, aki két különböző csapattal megnyerte a legrangosabb európai trófeát. Korábban, 1998-ban a Real Madriddal diadalmaskodott.

Bajnokok Ligája, döntő:

Bayern München (német)-Borussia Dortmund (német) 2-1 (0-0)

London, Wembley Stadion, 86 ezer néző, v.: Nicola Rizzoli (olasz)

gólszerzők: Mandzukic (60.), Robben (89.), illetve Gündogan (68., 11-esből)

sárga lap: Dante (29.), Ribéry (74.), illetve Grosskreutz (74.)

Bayern München:

Neuer - Lahm, J. Boateng, Dante, Alaba - J. Martínez, Schweinsteiger - Ribéry (Luiz Gustavo, 91.), Müller, Robben - Mandzukic (Gomez, 94.)

Borussia Dortmund:

Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Gündogan, S. Bender (Sahin, 91.) - Blaszczykowski (Schieber, 91.), Reus, Grosskreutz - Lewandowski

I. félidő:

14. perc: jobb oldali beadásnál Blaszczykowski lőtt kapásból hat méterről, de Neuer lábbal hárított.

26. perc: Ribéry bal oldali beadására remekül érkezett középen Mandzukic, közeli fejesét azonban Weidenfeller a léc alól kitornázta.

30. perc: Robben törhetett egyedül kapura, a holland támadó megpróbált átpörgetni Weidenfeller fölött, de a dortmundi kapus fejében elakadt a labda.

II. félidő:

60. perc: Ribéry szöktette a leshatáron kilépő Robbent a bal oldalon, a holland válogatott szélső a kifutó Weidenfeller mellett az alapvonalról középre tette a labdát, a középen üresen álló Mandzukicnak pedig két méterről nem okozott gondot az üres kapuba továbbítania (1-0).

68. perc: Reus tört be a 16-oson belülre, Dante nagyon rossz ütemben gyomron rúgta a német válogatott támadót. A megítélt büntetőt Gündögan magabiztosan lőtte a kapu jobb oldalába (1-1).

72. perc: Müller lépett ki nagy helyzetben, kicselezte Weidenfellert, az üres kapura tartó labdát azonban Subotic óriási bravúrral kirúgta.

89. perc: Ribéry sarokkal gyönyörűen ugratta ki Robbent, aki egy csellel betört a 16-oson belülre, majd rendkívül higgadtan gurított a kapu jobb oldalába. (2-1)

Nem hivatalos becslések szerint 150 ezer német szurkoló érkezett Londonba a több mint három évtizede első német-német európai labdarúgó kupadöntőre.

A Bayern München és a Borussia Dortmund szombat esti Bajnokok Ligája-döntőjét, amelynek a néhány éve újjáépített, szupermondern londoni Wembley-stadion ad otthont, Angela Merkel kancellárral együtt 50 ezer német szurkoló nézheti a lelátókról; a többiek már napközben beköltöztek London pubjaiba és parkjaiba.

A várost járva az MTI tudósítója szombaton megállapíthatta, hogy London frekventáltabb helyein ezúttal a német szó volt a leggyakoribb az angol helyett. Ehhez hozzájárult a BL-döntőre érkezett városnyi német szurkoló mellett az is, hogy Nagy-Britanniában a hagyományos május végi hétfői munkaszünet miatt háromnapos hétvége kezdődött, és a jövő héten tanítási szünet is lesz az iskolákban. Ilyenkor rendszerint milliók kelnek útra; csak a londoni Heathrow repülőtérről becslések szerint 225 ezren utaznak el ezen a hétvégén.

A német szurkolóáradat érkezését nem segítette, hogy a Heathrow-n előző nap a British Airways egyik repülőgépének kényszerleszállása és a repülőtér ezt követő egyórás lezárása miatt gyakorlatilag összeomlott a forgalom, 193 járatot törölni kellett, és többórás késések alakultak ki.
Mivel a Heathrow - a világ legnagyobb nemzetközi forgalmú légikikötője - 98 százalékot meghaladó kapacitás-kihasználtsággal működik, az ilyen "megcsúszások" mindig rendkívüli forgalmi torlódásokat okoznak, és még szombaton is voltak késések.

A németek zöme azonban szemmel láthatóan megérkezett, és London - a brit bulvársajtó örök csipkelődése ellenére - vendégszerető házigazdának bizonyult. Mi sem bizonyította ezt jobban, mint az, hogy sok belvárosi pub - szinte példátlan módon - áttért német sörök mérésére, és erre az ivók elé kihelyezett, német nyelven írt reklámok hívták fel a Wembleyből kiszorult szurkolók figyelmét.
A londoni metróállomásokon szinte csak a két csapat színeibe öltözött szurkolókat lehetett látni, sokuknál a kupa ezüstpapírral borított hevenyészett másolata volt.

A londoni fogadóirodák Bayern-győzelemre tippelnek. A legnagyobb hálózat, a William Hill szombat délután 6/5-ös odds mellett kínálta játékra a müncheniek diadalát. Ez azt jelenti, hogy aki erre a tétre tett fel 100 fontot, és fogadása bejön, a jutalékok és egyéb járulékok levonása után hozzávetőleg 183 font nyereményre számíthat.

A merészebbek, akik a Dortmund győzelmére fogadtak a cégnél, ezt 7/2-es felkínált nyereményeséllyel játszhatták meg; ez 100 fontos tétre 450 fontos becsült bevételt jelent.